W dzisiejszych czasach wiele mniejszych, jak i większych biznesów przenosi się do sieci. Dla niektórych przedsiębiorstw to właśnie internet stał się głównym źródłem dochodu. Dlaczego? Coraz więcej osób dokonuje zakupów przez internet, ponieważ pozwala to na zaoszczędzenie czasu. Niedawna sytuacja na świecie (pandemia) przyzwyczaiła do tego konsumentów i uświadomiła przedsiębiorcom, jak ważną rolę odgrywa reklama i sprzedaż w sieci. Internet to miejsce, w którym rozpoczynają się wszystkie działania potencjalnych klientów.
Reklama w internecie odgrywa istotną rolę w strategii marketingowej każdej organizacji. Szukasz sposobu na skuteczne promowanie swojej firmy w sieci? Chcesz zwiększyć zysk ze sprzedaży internetowej? Kampanie Google Ads to rozwiązanie idealne dla Ciebie! Ta najpopularniejsza platforma oferuje szeroki zakres narzędzi i możliwości do zwiększenia widoczności twojej marki w sieci, ruchu na stronie i sprzedaży. Skuteczne zarządzania kampaniami Google Ads wymaga zrozumienia zasad ich tworzenia i funkcji. Poznaj z nami podstawowe zasady tworzenia kampanii Google Ads i sprawdź, jak ich zastosowanie może przyczynić się do osiągnięcia sukcesu Twojej firmy w internecie.
Kampanie Google Ads – co to jest?
Google Ads to platforma internetowa z programem reklamowy online firmy Google. Kampanie Google Ads tworzone są w celu skuteczniejszego dotarcia do osób zainteresowanych danym produktem, bądź usługą. Narzędzie Google Ads służy do zarządzania kampaniami reklamowymi online poprzez tworzenie reklam, ustanawianie budżetu, zakresu częstotliwości wyświetlania i miejsca. Reklamy Google Ads tworzone są w celu promowania działalności w sieci, zwiększania sprzedaży, ruchu na stronie, pozycjonowania w wyszukiwarce oraz budowania rozpoznawalności. Jak to zrobić w praktyce?
Reklamy internetowe w sieci – rodzaje
Wiemy już czym są kampanie Google w teorii, ale co to oznacza w praktyce? Kampanie reklamowe Google Ads to wszystko, co widzisz po wpisaniu hasła w wyszukiwarce. Do formatów płatnych reklam w wyszukiwarce zaliczamy kampanie:
- wideo,
- produktowe,
- graficzne,
- promujące aplikację,
- lokalne,
- w sieci wyszukiwania (tekstowe),
- performance max.
Nie mówi Ci to zbyt wiele? Przyjrzyjmy się bliżej niektórym typom, reklamy i zastanówmy się, jaki jest cel stosowania każdej z nich. Dlaczego może to być ważne? W następnym etapie przejdziemy do omówienia krok po kroku tworzenia kampanii Google Ads. Na chwilę w tym etapie będziesz musiał się zatrzymać i zastanowić z jego typu kampanii chcesz skorzystać. Pamiętaj, kampanie Google dobieramy w zależności od tego, co chcemy dzięki nim zyskać dla swojej firmy.
• Reklama video umieszczona na platformie partnerów sieci wyszukiwania YouTube, czy samym Google TV to dobra opcja do zwiększenia rozpoznawalności marki i budowania świadomości konsumentów w atrakcyjny sposób.
• Reklama graficzna w kampaniach występuje w formie obrazu zawierającego informacje o marce, jej produktach lub usługach. Grafika może przyjąć różne formy i wielkości. Umieszczana na stronach internetowych i w innych sieciach wyszukiwania pozwala przekierować użytkownika na docelową stronę internetową za pomocą kliknięcia, co zwiększa liczbę konwersji i ruch na stronie.
• Reklama tekstowa określana inaczej jako reklama w sieci wyszukiwania. To najczęściej spotykana forma reklamy wykorzystywana przez przedsiębiorców, ze względu na prostą formę i skupienie na treści. Ten rodzaj reklamy wyświetlany jest na stronach wyników wyszukiwania Google oraz sieci partnerskich dla konsumentów poszukujących określonych produktów, informacji lub usług. Zastosowanie tej formy pozwala na wysokie pozycjonowanie w wyszukiwarce, zwiększenie ruchu na stronie, liczby klientów i sprzedaży. Charakterystycznymi elementami dla reklamy tego typu są słowa kluczowe, ograniczona ilość znaków, prostota w wyświetlaniu, chwytliwe nagłówki i linki URL.
• Reklama produktowa to z kolei świetna okazja do zwiększenia popytu na oferowane przez firmę produkty lub usługi. Wyświetlane na karcie Zakupy Google i w wynikach wyszukiwania zwiększają sprzedaż.
Kampanie Google Ads – krok po kroku
Tworzenie kampanii Google Ads wbrew pozorom nie jest skomplikowanym procesem. Jak tworzyć kampanie reklamowe w Google Ads krok po kroku?
- Załóż konto na platformie Google Ads, dodaj wszystkie wymagane informację o firmie, wklej adres URL, połącz dotychczasowe konta z Google. Wszystkie te działania pozwolą na lepsze dopasowaniu kampanii reklamowych względem charakteru twojej działalności.
- Następnie przejdź do zakładki ,,kampanie’’ i kliknij przycisk ,, nowe kampanie’’. W tym etapie znajdujemy się już we właściwej fazie tworzenia kampanii reklamowych. Od czego zacząć? Utwórz cel kampanii zgodnie z tym, co chcesz osiągnąć np. zwiększenie ruchu na stronie, pozyskanie nowych klientów, wzrost sprzedaży, liczby konwersji, budowanie rozpoznawalności itd.
- Wybierz typ kampanii zgodnie z tym, co omówiliśmy wyżej. Na wypadek, gdybyś dalej nie był pewny swojej decyzji, narzędzie Google Ads na podstawie ustalonego przez Ciebie celu zaproponuje najlepszy typ kampanii.
- Nadaj nazwę kampanii – będzie to pomocne przy odróżnianiu od siebie reklam, kiedy pojawi się ich znacznie więcej.
- Wybierz metodę płatności.
Ustawienia zaawansowane
Oczywiście nie możemy pominąć szczegółowych ustawień dotyczących kampanii reklamowych.
- Określ grupę docelową, do jakiej skierowana ma być kampania. Pamiętaj, że im dokładniej scharakteryzowana grupa docelowa, tym skuteczniejsza kampania reklamowa.
- Wybierz odpowiednią lokalizację i język.
- Ustal datę rozpoczęcia i datę zakończenia kampanii.
- Zaplanuj budżet i określ model optymalizacji stawek.
- Dopasuj słowa kluczowe pod konkretne grupy reklam. W kampaniach Google Ads wyróżniamy dwa typy konfiguracji grup reklam. Grupa standardowa polega na zastosowaniu słów kluczowych wpisanych samodzielnie, natomiast grupa dynamiczna automatycznie dopasowuje słowa kluczowe na podstawie treści zamieszczonych w witrynie.
- Stwórz kampanię reklamową lub dodaj przygotowane video i grafikę. Zadbaj o chwytliwe nagłówki, zwięzłą treść i dodaj linki do strony docelowej.
- Sprawdź dokładnie wszystko raz jeszcze i zatwierdź ostatecznie kampanię.
- Monitoruj i optymalizuj regularnie wyniki kampanii. Na podstawie zebranych informacji analizuj dane dotyczące konwersji, kliknięć i kosztów. Modyfikuj słowa kluczowe, treści reklam i stawki dla osiągnięcia jeszcze lepszych rezultatów.
Jak rozliczane są kampanie?
Wspominamy, co chwile o ustaleniu budżetu i optymalizacji stawek kampanii reklamowych więc przeanalizujmy tę kwestię, abyś był w pełni świadomy tego elementu w etapie tworzenia reklamy. Jakie koszty musimy ponieść przy stosowaniu kampanii Google Ads? Istnieje kilka metod rozliczeń:
CPC (COST PER CLICK) reklamodawca ponosi opłatę tylko, gdy użytkownik kliknie reklamę i zostanie przeniesiony na stronę docelową.
CPV (COST PER VIEW) płatność naliczana w przypadku kampanii wideo, w których reklamodawca ponosi opłatę za każde odtworzenie reklamy.
CPM (COST PER MILE) koszt, jaki ponosi reklamodawca za dotarcie do tysiąca użytkowników.
Tworzenie kampanii Google Ads – Podsumowanie
Co zyskujemy, korzystając z reklam Google Ads? Po pierwsze jest to pomocne i intuicyjne narzędzie w zarządzaniu kampaniami reklamowymi. Obsługa tej platformy jest bardzo prosta i pozwala na samodzielne decydowanie. W jednym miejscu możesz dopasować częstotliwość wyświetlania reklamy, ustanowić budżet, kwotę, jaką jesteś w stanie zapłacić za kliknięcie słów kluczowych oraz dopasować, któremu użytkownikowi sieci ma wyświetlić się twoja reklama. Kampanie Google Ads charakteryzuje duża różnorodność typów reklam i ogromny zasięg. Stosowanie kampanii Google wyróżnia markę na tle konkurencji, zapewnia znaczny przyrost nowych klientów, zwiększa zainteresowanie firmą oraz przynosi widoczny zysk. To najpopularniejsze narzędzie dzięki swojemu systemowi sprawia, że reklamy google wyświetlane są w wynikach wyszukiwania, sieciach partnerów, karcie zakupu oraz grafice. Skorzystanie z narzędzia kampanii Google Ads ułatwi tworzenie skutecznych reklam w sieci i przyniesie korzyści, które zwiększą sukces twojej firmy.